/* * @version $Id: index.php 14401 2010-01-26 14:10:00Z louis $ * @package Joomla * @copyright Copyright (C) 2005 - 2010 Open Source Matters. All rights reserved. * @license GNU/GPL, see LICENSE.php * Joomla! is free software. This version may have been modified pursuant * to the GNU General Public License, and as distributed it includes or * is derivative of works licensed under the GNU General Public License or * other free or open source software licenses. * See COPYRIGHT.php for copyright notices and details. */ Куденко Геннадій Володимирович -->

Спогади визволителя міста

29 серпня 1943 року наш рідний Люботин було звіль­нено від фашистських загарбників. Пройшло 67 мирній літ, та пам'ять люботинців зберігає спомини про визвольні бої того далекого воєнного серпня і про людей, які на­ближати той довгоочікуваний день.

18-річним юнаком пішов добровольцем на фронт лейтенант Куденко Геннадій Володимиро­вич. Народився він у Люботині 5 вересня 1923 року. У травні 1942 року закінчив Харківське танковое училище і невдо­взі потрапив на фронт. Приймав участь в боях на Курській дузі, був по­ранений.

Після провалу наступальних дій на Курскій дузі гітле­рівське командування вимагало від своїх військ будь-якою ціною втримати Харківський район та місто Харків. На цю найважливішу ділянку фронту було спрямовано декілька танкових дивізій, раніше перекинутих звідси проти радян­ського Південно—Західного фронту. Бойові сили піхоти ворога діяли за підтримки протитанкової артилерієї, штурмового знаряддя та танків. Вельми активно діяла і фашистська штурмова та бомбардувальна авіація.

На початку серпня 1943 року війська Степового фронту перейшли в наступ. Геннадій Володимирович воював у складі 148 окремого танкового полку команди­ром танкового взводу Т-34. Наступали уздовж залізниці Бєлгород — Харків. Бєлгород полк обійшов і пішов через Козачу Лопань, Слатіно. Дергачі. Післе визволення Дергачів вийшли в ліс в районі висоти Маршала Конєва, потім до Бермінвод (у складі 57 армії).

Ось вже й хутір Смородський. "Та несподівано фа­шисти вчинили нам жорстокий опір,- згадує Геннадій Володимирович.- Бій був важким, великими були втрати і серед солдат, і серед командного складу. Добряче по­шарпаним вийшов полк до Ведмежого, а вже попереду був Старий Люботин. Зупинилися в балці неподалік від Вознесенської церкви".

Бої за Люботин йшли вже три доби. Ще чути було стрілянину піхотинців, авіація бомбила станцію «Раптом поруч з нашими танками падає підбитий ІЛ-2. Обгорілий льотчик встиг вискочити з літака і ми побачили зовсім юного пілота — йому було від сили 20 років", — продовжує згадувати Геннадій Володимирович.

Ще лунати бої в різних кінцях Люботина, але фак­тично основна частина міста була вже звільнена від фа­шистів, і мирне населення поспішало прибратися вдома від присутності ненависних фриців.

Разом з братом Євгеном Геннадію Володимировичу пощастило побувати вдома, а надалі знову на них чекати бойові будні: Коротич, Високий, Мерефа, Барки, Красноград, Зачепилівка...

Закінчив війну Куденко Геннадій Володимирович у січні 1945 року через тяжке поранення, Перемогу зустрів у шпиталі.

Вже після війни продовжив навчання в Харківському машинобудівельному технікумі.

Працював на заводі Малишева. Звідти і на пенсію пішов. Сьогодні дуже скромно і майже без особливого бажання розповідає колишній танкіст про події тих да­леких і страшних літ, а тим паче — про себе.

Летять роки...Час вже майже вітер сліди війни з лиця землі, та завдяки пам'яті поколінь назавжди збереже ті незабутні події воєнного лихоліття, імена людей, які кров'ю здобули волю та незалежність Батьківщини, мир на землі.

Слава Вам, визволителі рідного міста!

Директор краєзнавчого музею Каракаптан Л.

 

 
Warning: include(html/template.php): failed to open stream: No such file or directory in /www/lubotin.com/templates/pwc035_j15/index.php on line 168 Warning: include(): Failed opening 'html/template.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /www/lubotin.com/templates/pwc035_j15/index.php on line 168

Чем больше всего запомнился Вам первый год работы городской власти нашего города ?
 
QR Code