/* * @version $Id: index.php 14401 2010-01-26 14:10:00Z louis $ * @package Joomla * @copyright Copyright (C) 2005 - 2010 Open Source Matters. All rights reserved. * @license GNU/GPL, see LICENSE.php * Joomla! is free software. This version may have been modified pursuant * to the GNU General Public License, and as distributed it includes or * is derivative of works licensed under the GNU General Public License or * other free or open source software licenses. * See COPYRIGHT.php for copyright notices and details. */ Проблема збереження культурної спадщини м. Люботина -->

Проблема збереження культурної спадщини м. Люботина

 

На території Харківської області знаходиться 16 історичних міст. Місто Люботин включено до списку історичних міст України у 2001р. Список затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року, №878).

Люботин відноситься до міст з великим потенціалом культурної та природної спадщини, що може вплинути на встановлення особливої спеціалізації території, як культурного та туристичного центру, особливого місця в системі розподілу праці.

Громадська організація «Збереження культурної спадщини та природного середовища «Люботин» з метою збереження комплексу пам'яток у місті Люботині, планує організувати роботу по створенню історико-культурного музейного комплексу на території історико-архітектурного комплексу «Садиба заміська» в Гиївці, рівень збереженості якої дозволяє розглянути його цілісне історичне, архітектурно-просторове утворення в межах колишньої садиби Масловичів – Святополк – Мирських. Комплексний підхід до збереження історичного середовища вимагає вивчення та збереження всіх цінних елементів. Забудова часів класицизму, яка велась за принципами створення  ансамблів потребує збереження садиби саме як ансамблю: палац князів Святополк-Мирських (охорон. №702/1); ландшафтний парк садиби (охор. №701), церква Святого Миколая (охорон. №702/3); корпус службовий (охорон. №702/2)

При цьому створюються нові умови фінансового розвитку міста. Ця нова спеціалізація не пов’язана з екологічними порушеннями та погрозами (як при індустріальному розвитку малих міст), не пов’язана вона із соціальними конфліктами, які часто виникають при будівництві нових підприємств.

Громадська організація  вважає, що рішенням сесії Люботинської міської ради необхідно затвердити програму «Створення ефективної системи використання об’єктів, м. Люботина, які потребують захисту традиційного історичного середовища». Згідно з цією програмою можливо виконання історико-архітектурного та історико-містобудівного опорного плану, та проекту зон охорони історії та культури міста з межами історичного ореолу та можливими межами історико-культурного заповідника міста Люботина з віднесенням його до сфери управління Харківської обласної державної адміністрації – Управління культури і туризму.

Необхідно провести роботи з пристосуванням пам’ятки архітектури «Садиба заміська» розташованої в Гиївці – безпосередньо будівель та території маєтку – під музейні приміщення та скансери, експозиції під відкритим небом для:

- перенесення на зазначені площі нинішнього краєзнавчого музею м. Люботина, який не має спеціально пристосованих приміщень;

- створення етнографічного відділення;

- створення відділення новітньої історії Люботина;

- експозицій, присвячених колишнім власникам садиби в Гиївці та їх суспільно-політичної діяльності – родини Масловичів та Святополк-Мирських;

- археологічних експозицій «Наш край за стародавні часів», та «Слобода Люботин за козацьких часів»;

- експозиції «Люботин в ХХ ст.», присвячених, зокрема революційним подіям Великій Вітчизняній війні, Афганській війні, Чорнобильській трагедії, тощо.

- експозиція «Садиби Харківської губернії»;

- експозиція «Етнографія Люботина»;

- експозиція «Люботин – важливий залізничний вузол. Історія та сучасність»;

- експозиція «Видатні діячі науки, культури та держави, імена яких пов’язані з Люботином»;

- виділення площ під тимчасові експозиції та виставки приватних та державних колекцій, що можуть надходити та використовуватися на умовах тимчасового зберігання;

- лекційні зали;

- створення археологічного відділення та археологічної лабораторії з постійно діючою археологічною експозицією.

Нові приміщення вирішать питання забезпечення заповідника площами для всіх видів наукової та експозиційної роботи.

На території садиби необхідно передбачити туристичної відділ та об'єкти супутньої інфраструктури – готель з їдальнею та кафе, сувенірні торгівельні пункти тощо,

На території маєтку в Гиївці можливо відтворення регулярного парку, створення скансеру «Бесідки та ротонди», садиб Харківської губернії, «Домобудівельна та господарська, архітектура нашого краю крізь віки,» та інші.

Таким чином, для створення державного історико-культурного музейного комплексу з перспективою створення на його базі історико-археологічного заповідника у місті Люботині Харківської області існують правові, соціальні та економічні передумови.

Зберегти культурну спадщину для майбутніх поколінь, зупинити руйнівні процеси таких великих масштабів при значному складі та унікальній цінності можна при умови створення у м. Люботин історико-культурного музейного комплексу, створення спеціальної матеріально-технічної і виробничої бази для виконання робіт по відродженню цінного культурного надбання, розвитку інфраструктури системи туризму.

Зараз настав час, коли Люботинська міська рада повинна визначитись, щодо збереження культурної спадщини міста – садиби князів Святополк-Мирських?

Чесно і відверто повідомити громаді міста Люботин, чи буде міська рада нового складу ініціювати, розробляти програму збереження та розвитку історико-культурного заповідника м. Люботина,? Чи вважає це недоцільним та не потрібним для міста?

Всі добре розуміють, що для створення історико-архітектурного комплексу «Садиба Заміська» в Гиївці потрібні будуть великі кошти, яких Люботинський місцевий бюджет не має. Але відповідні кошти має обласний, державний бюджети?

Питання в тому, хто повинен проявляти ініціативу в створенні історико-культурного музейного комплексу на території історико-архітектурного комплексу «Садиба Заміська» в Гиївці?

Громадська організація вважає, що саме Люботинська міська рада, вся громада м Люботин, насамперед, зобов'язані проявляти ініціативу щодо збереження історичної пам'ятки, як складової частини стратегічного плану розвитку міста.

Створення державного історико-культурного заповідника в межах колишньої садиби Масловичів – Святополк - Мирських в Гиївці, потребує прямої підтримки у формі грошових коштів з державного бюджету на програму збереження частини надбання держави, та переорієнтації бюджетної політики міста на підтримку та розробку стимулюючих фінансових мір для малого та середнього бізнесу зайнятого у використані культурного та природного потенціалу м Люботин.

Як відомо,  Харківська обласна рада, рішенням від 17 червня 2010 року за № 1709-v затвердила «Регіональну програму духовно-морального відродження і збереження історичної правди на 2010-2015 роки. Програмою, пункт 8.2.8 передбачено здійснення заходів щодо відновлення садиби князів Святополк-Мирських (м. Люботин)  «Створення Музею міської садиби».

Відповідальними за виконання цього пункту визначені – Управління культури і туризму обласної державної адміністрації спільно з Люботинською міською радою.

Для здійснення заходів щодо відновлення садиби князів

Святополк - Мирських обласна рада передбачила на 2010-2015 роки кошти в розмірі 1500 тисяч гривень.

Харківська обласна рада визначила за доцільне рятувати архітектурну пам'ятку національного значення Садибу князів Святополк-Мирських.

Люботинській міській раді слід звернутися до Харківської обласної ради з проханням передбачити в проекті бюджету області на 2011 рік виділення, цільовим призначенням, коштів в розмірі 400-500 тис. грн. для  фінансування конкретних заходів, щодо виконання програми відновлення садиби князів Святополк-Мирських, а саме:

1.   Виготовлення проекту землевідведення на земельну ділянку садиби князів Святополк-Мирських в селищі Гиївка, ландшафтного парку та палацу загальною площею приблизно 28-30 га.

2.   На розробку проекту «Створення історико - культурного музейного комплексу на території історико-архітектурного комплексу «Садиба заміська 19 століття» в селищі Гиївка, м. Люботин.

Головним саме зараз є визначити, захистити земельну ділянку садиби князів Святополк-Мирських, а саме: своєчасно визначити межі майбутнього історико-архітектурного музейного комплексу в селищі Гиївка, міста Люботина.

 

Голова громадської організації                                        Гостєв В. Д. 
«Товариство захисту культурної
спадщини та природного середовища
«Люботин»

 

 
Warning: include(html/template.php): failed to open stream: No such file or directory in /www/lubotin.com/templates/pwc035_j15/index.php on line 168 Warning: include(): Failed opening 'html/template.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /www/lubotin.com/templates/pwc035_j15/index.php on line 168

Чем больше всего запомнился Вам первый год работы городской власти нашего города ?
 
QR Code