/* * @version $Id: index.php 14401 2010-01-26 14:10:00Z louis $ * @package Joomla * @copyright Copyright (C) 2005 - 2010 Open Source Matters. All rights reserved. * @license GNU/GPL, see LICENSE.php * Joomla! is free software. This version may have been modified pursuant * to the GNU General Public License, and as distributed it includes or * is derivative of works licensed under the GNU General Public License or * other free or open source software licenses. * See COPYRIGHT.php for copyright notices and details. */ Григорій Томашевський -->

 

Григорій Томашевський – священик, перший краєзнавець м. Люботина.

Серед визначних постатей минулого нашого міста вирізняється життя та діяльність в слободі Люботин священика Григорія Томашевського. Ця людина була здібним організатором, умілим поширювачем християнських заповідей, просвітителем та краєзнавцем.

З початку 40-х років ХІХ століття Григорій Томашевський більш ніж на 20 років пов’язав своє життя з слободою Люботин. У 1843 році його було призначено священиком Вознесенської церкви.

З моменту свого призначення отець Григорій приділяє значну увагу перевихованню люботинців, особливо боровся проти засилля у селянському середовищі таких шкідливих звичок, як пияцтво, нецензурщина у розмовах, недотримання постів тощо. Під час проповідей, які він починає вести доступною для селян українською мовою, та у щоденному спілкуванні з селянами  він пояснює основні положення християнської віри, знайомить із подвижницьким життям святих та закликає дотримуватися  християнських заповідей  у повсякденному житті.

З просвітницькою метою ним у 1846 р. було створено перший навчальний заклад нашого міста – церковнопарафіяльну школу, яка через 20 років стала земським народним училищем, а у 20-х рр. ХХ ст. – залізничною семирічкою. Зараз це Люботинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5, котра в 2006 р. урочисто відсвяткувала своє 160-річчя.

Завдяки організаторським здібностям Григорія Томашевського, за час його перебування священиком церква була розширена прибудовою, були збудовані цегляні дзвіниця та огорожа навколо церкви. А справа ця була на той час не з легких. Із-за відсутності коштів та чиновницької волокити будівництво тривало декілька років. І тільки наполегливість отця Григорія привела всю цю справу до логічного завершення.

Розпочали парафіяни виконувати цю обширну програму оновлення церкви з будівництва  цегляної огорожі влітку 1858 року. Дозвіл на її будівництво було отримано 16 червня 1858 року. План будівництва було зроблено приватним архітектором за замовленням люботинського поміщика Смородського і затверджено єпископом Харківським та Богодухівським Філаретом. На кошти поміщика Смородського  зводилась більша частина церковної огорожі.

У  1858 році священики, церковний староста та парафіяни Люботинської Вознесенської церкви звертаються з клопотанням до Харківської духовної консисторії про дозвіл на прибудову до храму. У зв'язку з тим, що храм не вміщав усіх бажаючих, а побудувати новий люботинці не могли, вони вирішили збільшити його прибудовою та одночасно побудувати нову дзвіницю. Їхнє клопотання 3 серпня 1859 р. було розглянуте єпископом Харківським та Богодухівським Макарієм, підтримане і передане на затвердження у Харківську палату державного майна.

У жовтні 1859 р. на сходці парафіяни Вознесенської церкви вирішили з громадських коштів виділити одну тисячу рублів сріблом на роботи по розширенню храму та будівництво дзвіниці. До цього часу вже було придбано 50000 штук цегли та таку ж кількість жертвував місцевий поміщик Смородський, який мав власний цегляний завод у слободі.

Помічник інженера Харківської палати державного майна Краєвський 22 червня 1860 р. оглянув дерев'яну дзвіницю цієї церкви. У своєму рапорті він відмічав, що "деревянная колокольня от давности ее устройства угрожает падением, а именно: цоколь потрескался и углы оного обветшались, углы нижнего яруса колокольни рубленные в замок разошлись, половые банки во втором ярусе вошли внутрь, и верхний ярус колокольни наклонился в сторону церкви; ежели оставить колокольню в таком виде на долгое время, то от тяжести колоколов, она обрушится и повредит часть церковной стены и ограды" і рекомендував надати дозвіл Люботинському волосному правлінню зняти дзвони та розібрати дзвіницю.

Проект будівництва дзвіниці було затверджено Харківською будівничою та дорожною комісією 2 вересня 1860 р.

Харківська палата державного майна у жовтні 1860 року дала дозвіл на зняття дзвонів та розібрання дзвіниці. Харківська духовна консисторія та місцеві священики бажали з матеріалу цієї розібраної дзвіниці на одному з місцевих кладовищ зробити каплицю, але на сході 11 березня 1861 р. селяни Люботинської волості прийняли постанову, згідно з якою матеріал розібраної дзвіниці необхідно продати з торгів, а виручені кошти використати на закупівлю матеріалу. Поясненням цьому була відсутність коштів на нове будівництво.

11 січня 1861 р. священик Григорій Томашевський звернувся до управляючого Харківською палатою державного майна з проханням прискорити складання кошторису прибудови до церкви та дзвіниці, щоб можна було взимку заготувати матеріали, яких не вистачало, і влітку наступного року розпочати будівництво. Крім Г. Томашевського, клопотання підписали парафіяни Євдоким Підченко, Тимофій Іващенко, Гнат Середа, Василь Середа, Яків Каплун, Андрій Каплун, Іван Літкевич, Дем'ян Бутенко, Іван Бутенко, Трохим Міщенко, Григорій Коврига.

Незважаючи на численні звернення, кошторис на прибудову до церкви та дзвіницю був затверджений лише в червні 1862 р. і виразився в сумі 9625 руб. 99 коп.

На сході селян Люботинської волості 17 березня 1863 р. під головуванням волосного голови Гончарова було обрано трьох селян до Наглядацького комітету за будівництвом дзвіниці в слободі: державних селян Андрія Гиренка, Саву Нестеренка та Василя Никоненка. Головою комітету було обрано священика Г.Томашевського.

Лише в травні 1864 р. помічник інженера Харківської палати державного майна Бондарєв зробив розбивку місця для будівництва дзвіниці та прибудови до церкви. Цього ж 1864 р. і розпочалося будівництво, яке тривало майже півтора роки.

Як бачимо, підготовка документів, отримання необхідних дозволів та збір коштів забрали набагато більше часу, ніж саме будівництво. І в усіх цих справах керував діяльністю парафіян Григорій Томашевський. Саме його стараннями церква в Старому Люботині отримала той вигляд, який вона майже зберегла і до сьогодні.

На жаль, 26 червня 1866 року архієпископ Харківський та Богодухівський призначив Григорія Томашевського наглядачем за викладанням Закону Божого в початкових народних училищах другого округу Валківського повіту. Фактично з цього часу його життя вже не було пов’язане з нашим містом. У 1881 році було видано книгу Г.Томашевського „Криница духовная или поучения о жизни християнской”, до якої ввійшли його проповіді та виступи.

За час перебування в Люботині Григорій Томашевський виявив себе і першим дослідником рідного краю.

У березні 1866 року на сторінках газети „Харьковские губернские ведомости” він опублікував замітку про історію та сучасність слободи Люботин. У цій статті вперше зроблено спробу простежити минуле слободи Люботин. Вона містить надзвичайно цікаві спогади старожилів та замальовки життя люботинських селян у середині 60-х років ХІХ століття.

Зважаючи на те, що  стаття  „Люботин и его окрестности” є важливим писемним джерелом з історії нашого міста наводимо її тут повністю.

Постать Григорія Томашевського в контексті вивчення історії нашого міста привертає до себе увагу перш за все його різноманітною діяльністю. Він доклав чимало зусиль для оздоблення храму та церковної садиби, для будівництва кам’яної дзвіниці, сприяв культурному розвитку слободи та поширенню ідей християнства серед місцевого населення. Його публікації в місцевій пресі – цінне джерело для вивчення місцевої історії.

 

Стрілець В. Внесок Григорія Томашевського в історію м. Люботина // Літературно-художній альманах  „Пролісок”. – вип. 3. – Харків: Вид-во „Титул”, 2006. – с.175-180.

Валерій Стрілець

Православний храм, в Старому Люботинi

На фото: Сучасне фото Старо-Люботинського храму, де служив Григорій Томашевський.

 
Warning: include(html/template.php): failed to open stream: No such file or directory in /www/lubotin.com/templates/pwc035_j15/index.php on line 168 Warning: include(): Failed opening 'html/template.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /www/lubotin.com/templates/pwc035_j15/index.php on line 168

Чем больше всего запомнился Вам первый год работы городской власти нашего города ?
 
QR Code